Променева терапія. Короткі поради від онколога.

blog 1

Променева терапія - це локальний метод (спрямований на одну область в організмі), і може бути призначена з профілактичною, лікувальною, знеболювальною метою, при загрозі здавлення спинного мозку, при кровохарканні (ураження центрального бронха), при здавленні верхньої порожнистої вени та інших ситуаціях.

Профілактична променева терапія призначається наприклад при органозберігаючих операціях на молочній залозі і є в такому разі обов'язковою. При мастектомії променева терапія не завжди показана. Наприклад, якщо йдеться про ранню стадію і лімфатичні вузли не уражені-променева терапія не показана. Лікувальна променева терапія-це метод лікування у поєднанні з радіомодифікацією (хіміопрепарат у малих дозах)-для пухлин носоглотки, ротогдотки, гортаноглотки, раку шийки матки(не для всіх стадій) та інших.

Паліативна променева терапія може бути призначена з знеболювальною метою, наприклад, на область уражених хребців або кісток тазу, може рекомендуватися при центральному раку легені з кровохарканням або з синдромом здавлення верхньої порожнистої вени.

Показана паліативна променева терапія так само і при метастазах пухлин у головний мозок.

Я, як онколог та променевий терапевт, склала загальні рекомендації при проходженні променевої терапії для пацієнтів:

  • Лікування повинен призначити лікар-онколог з метою отримання максимального ефекту на даному етапі лікування. У міжнародних стандартах є дози, що рекомендуються, і навіть спеціальні анатомічні атласи для контурингу зон опромінення, якими користуються радіотерапевти всього світу, щоб максимально грамотно провести сеанси.
  • Під час променевої терапії не рекомендується курити, оскільки вченими доведено - куріння знижує ефект опромінення через недостатнє збагачення клітин організму киснем.
  • Якщо лікувальна доза опромінення спрямована в тому числі і на шкіру (рак молочної залози, рак ротоглотки та інші) – рекомендується після сеансів опромінення використовувати крем, що зменшує променеві реакції, я призначаю елоком-гель, один-два рази на день.
  • Якщо в зоні опромінення ротоглотка, гортань - не рекомендується пити гарячі напої, щоб не посилювати тепловий ефект і відповідно променеві реакції.
  • Під час опромінення тазу слід уникати фруктів, фруктових напоїв та газоутворюючих продуктів, щоб не викликати діарею.
  • При опроміненні ротоглотки також потрібно користуватися м'якими зубними щітками, щоб не травмувати слизову оболонку порожнини рота. Також ще до опромінення потрібно пролікувати карієс, щоб не було додаткових воріт інфекції.
  • Під час опромінення головного мозку призначаються невеликі дози дексаметазону для профілактики набряку головного мозку.
  • Під час променевої терапії немає обмежень щодо харчування або, наприклад, можна випити келих вина або іншого напою. Але якщо опромінюється ростова порожнина - рекомендується протерта їжа, знову ж таки для зменшення слизової травми.
  • Білизна, наприклад бюстгальтер, під час опромінення молочної залози, рекомендується з натуральних тканин, вільна, не стискає.
  • Якщо опромінення проходить у літній час, зони опромінення шкіри потрібно закривати, коли ви виходите на вулицю, оскільки буде додаткове потемніння ділянок, що опромінюються - це не страшно, але не красиво.
  • Не рекомендується нічого наносити на шкіру перед сеансом опромінення!
  • Не рекомендується також переривати сеанси опромінення без об'єктивних причин, оскільки лікувальний ефект настає з накопичення дози. Наприклад, при опроміненні пухлин ротоглотки, гортаноглотки, носоглотки проводити лікування у два етапи з перервою на місяць категорично не рекомендується (стара українська методика).
  • Променева терапія передбачає використання лінійних прискорювачів, оскільки інше обладнання вже не існує у світі і всі сучасні стандарти та рекомендації щодо дози розробляються для такого обладнання. Лінійні прискорювачі також відрізняються один від одного, але не працюють без людини, тому людський фактор залишається провідним.