Друга думка (second opinion) чи достатньої однієї?

blog 3

Добрий день. Сьогодні мої знайомі, які вперше зіткнулися з онкологічною проблемою, були дуже здивовані, коли на лікувальну тактику, яку їм озвучили в одній із державних установ, отримали майже повне моє спростування.

Я максимально повно постаралася їм пояснити «як же таке можливо» - адже хвороба одна, а лікувати виявляється можна по-різному? І де ж істина?

Багато років тому, будучи ще зовсім молодим лікарем, я оформляла свою дочку до дитячого садка. Окуліст районної дитячої поліклініки запідозрив у дочки макулодистрофію сітківки, та надіслав нас на консультацію до професора до обласної лікарні. Професор подивився і рекомендував нам операцію в Одесі До такого рішення я не була готова і почала збирати думки - друге, третє і т.д. Ми проконсультувалися у всіх провідних окулістів міста та зрештою, проаналізувавши всі рекомендації, а вони були зовсім різними, я обрала щадні методи корекції та динамічне спостереження. Минали роки, у дочки із зором усі благополучно, а діагноз зняли, тому що виявилося, що це особливість сітківки (не зовсім така як у всіх)! А якби ми зробили операцію? Цей досвід навчив мене отримувати друге, третє тощо. думка. На жаль, у нашій країні немає суворої юридичної відповідальності та дотримання протоколів лікування. І цим усе сказано.

Навіть на Заході, де за кожним пацієнтом стоїть страхова компанія та юрист, вважається нормою отримати кілька лікарських думок.

Можливості лікування та резерви імунної системи не безмежні. Вірна етапність лікування та його результативність тісно взаємопов'язані. Повернути назад безцільно проведене лікування (чи операція, опромінення або хіміотерапія) неможливо.

«Сім разів відміряй» можна застосувати і в онкології!

Усім здоров'я!